Σάββατο 20 Μαΐου 2017

Μίροσλαβ Κάντλετς

Ο Τσεχοσλοβάκος, τσέχικης καταγωγής, κεντρικός αμυντικός, Μίροσλαβ Κάντλετς (Miroslav Kadlec), γεννήθηκε στις 22 Ιουνίου του 1964, στο Ούχερσκε Χράντιστε, μια πόλη της Μοραβίας στην ανατολική Τσεχία. Ένας από τους καλύτερους στη θέση του τη δεκαετία του 1990. Με μεγάλη καριέρα στη Μπουντεσλίγκα, ήταν από τα βασικά στελέχη της εκπληκτικής Τσεχίας που έφτασε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 1996. Διακρίθηκε για τις εξαιρετικές τοποθετήσεις του, τη σύγχρονη αντίληψη του παιχνιδιού και για τις ακριβείς, ψύχραιμες μεταβιβάσεις του. Κατά τη διάρκεια της ποδοσφαιρικής του καριέρας, έπαιξε σε 4 τσέχικους συλλόγους, ενώ είχε επίσης μια 8ετή θητεία στην γερμανική Μπουντεσλίγκα για την Καϊζερσλάουτερν, όπου στέφθηκε πρωταθλητής το 1991 και το 1998, αμέσως με την άνοδο από τη Β’ κατηγορία. Έπαιξε για την εθνική ομάδα της Τσεχοσλοβακίας και αργότερα για για την Τσεχική Δημοκρατία, κάνοντας συνολικά 64 διεθνείς εμφανίσεις, σκοράροντας 2 γκολ. Πήρε μέρος στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1990, παίζοντας βασικός σε 5 αγώνες. Έξι χρόνια αργότερα, οδήγησε την εθνική ομάδα της Τσεχίας στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 1996 χάνοντας μόνο ένα παιχνίδι, λόγω τιμωρίας με 2 κίτρινες κάρτες.

Στο πρωτάθλημα Τσεχοσλοβακίας έπαιξε για δύο σωματεία, την Βιτκόβιτσε και την Χεμπ, με τη δεύτερη εκπληρώνοντας τη στρατιωτική του θητεία. Την περίοδο 1985/86, επανήλθε στη Βιτκόβιτσε, με την οποία κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή Τσεχοσλοβακίας εκείνης της σεζόν. Ύστερα από συνολικά 197 παιχνίδια και 22 γκολ στη Τσεχοσλοβάκία, μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο του 1990 στην Ιταλία, έφυγε για τη Γερμανία, όπου αγωνίστηκε για 8 περιόδους με την Καϊζερσλάουτερν. Έπαιξε 234 παιχνίδια για τον μεγάλο σύλλογο της Ρηνανίας-Παλατινάτου, σημειώνοντας 17 γκολ, συμπεριλαμβανομένων 24 παιχνιδιών και ένα γκολ στη Β’ γερμανική κατηγορία. Κατέκτησε  2 φορές τον γερμανικό τίτλο, τον πρώτο μόλις στην πρώτη του σεζόν 1990/91 και τον δεύτερο την περίοδο 1997/98, αμέσως μετά την άνοδό από την Β’ Κατηγορία, κάτι το οποίο δεν είχε καταφέρει οποιαδήποτε άλλη ομάδα στη Γερμανία!

Στη συνέχεια, το 1998 επέστρεψε στη Τσεχία και παρότι είχε μια προσφορά από τη Σπάρτα Πράγας, προτίμησε να αγωνιστεί στη Πέτρα του Ντρνόβιτσε, επειδή ήταν κοντά στο σπίτι του. Έπαιξε για 3 σεζόν και την περίοδο 1999-2000 τερμάτισε με  το σύλλογο στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πίσω από τους συλλόγους της πρωτεύουσας, τη Σπάρτα και τη Σλάβια, κερδίζοντας τη συμμετοχή στο  Κύπελλο UEFA της επόμενης σεζόν. Στον προκριματικό γύρο απέκλεισαν τη Μπουντουκνόστ  του Μπάνοβιτς από τη Βοσνία και Ερζεγοβίνη (3-0 και 1-0) και στη συνέχεια αποκλείστηκαν  από την γερμανική Μόναχο 1860 (0-0 εντός και 0-1 στο Μόναχο). Παραδέχτηκε ότι μετά την επιστροφή του από τη Γερμανία, είχε πρόβλημα με τα κίνητρα, είχε συνηθίσει σε υψηλή προσέλευση στα γήπεδα, ενώ με τη  Ντρνοβίτσε είχε δυσανάλογα λιγότερους θεατές.

Μετά από 3 χρόνια, μεταγράφηκε στη Ζμπρογιόφκα του Μπρνο, το 2001, τερματίζοντας στη μέση του βαθμολογικού πίνακα, με τον σύλλογο από την μητρόπολη της Μοραβίας. Στο τέλος της σεζόν 2001/02, αποφάσισε να τερματίσει την ποδοσφαιρική του καριέρα. Συνολικά, αγωνίστηκε σε 528 αγώνες πρωταθλήματος, σκοράροντας 43 γκολ.

Διεθνώς, ο Μίροσλαβ Κάντλετς  έπαιξε συνολικά 64 αγώνες, 38 για τη εθνική ομάδα της Τσεχοσλοβακίας και 26 για την Δημοκρατία της Τσεχίας, μετά το «βελούδινο διαζύγιο» του 1993. Σημείωσε 2 γκολ, σε προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, το ένα με τη Λευκορωσία για την Τσεχοσλοβακία και το άλλο με το Βέλγιο για τη Τσεχία.

Για την Τσεχοσλοβακία, έπαιξε 38 αγώνες, με απολογισμό 19 νίκες, 10 ισοπαλίες, 9 ήττες, σημειώνοντας 1 γκολ. Αγωνίστηκε μαζί της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1990 στην Ιταλία, παίζοντας και στα 5 παιχνίδια βασικός, χωρίς αντικατάσταση. Στη φάση των ομίλων νίκησαν τις ΗΠΑ με 5-1, την Αυστρία με 1-0 και ηττήθηκαν από την Ιταλία με 0-2. Στους 16 απέκλεισαν την Κόστα Ρίκα με 4-1 και αποκλείστηκαν στα προημιτελικά (0-1) από την μετέπειτα τροπαιούχο Γερμανία.

Για την Δημοκρατία της Τσεχίας, έπαιξε 26 αγώνες, με απολογισμό 13 νίκες, 6 ισοπαλίες, 7 ήττες, σημειώνοντας 1 γκολ. Αγωνίστηκε μαζί της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1996 στην  Αγγλία, παίζοντας βασικός σε όλους τους αγώνες της ομάδας του, εκτός από έναν, λόγω τιμωρίας. Στη φάση των ομίλων, ηττήθηκαν από τη Γερμανία με 0-2, δεχόμενος κίτρινη κάρτα στο 56ο  λεπτό, νίκησαν την Ιταλία 2-1, βλέποντας πάλι κίτρινη στο 14ο  λεπτό, ενώ δεν αγωνίστηκε στην ισοπαλία 3-3 με τη Ρωσία, λόγω των καρτών στους 2 προηγούμενους αγώνες.

Απέκλεισαν σ’ έναν αξέχαστο προημιτελικό την Πορτογαλία, με μια γκολάρα του Κάρελ Πομπόρσκι (Karel Poborsky) στο 53ο λεπτό και στον ημιτελικό, εναντίον της Γαλλίας, ήταν ο άνθρωπος που χτύπησε το τελευταίο πέναλτι στη διαδικασία, δίνοντας τη πρόκριση για τον τελικό, εναντίον της Γερμανίας. Ηττήθηκαν με 1-2, ύστερα από το «Χρυσό Γκολ» (άλλοι το είπαν «Ξαφνικό Θάνατο», σε κάθε περίπτωση ήταν μια αποτυχία) από τον Όλιβερ Μπίερχοφ (Oliver Bierhoff), στο 95ο λεπτό της παράτασης!

Είναι παντρεμένος και έχει ένα γιο και μία κόρη. Ο γιος του Michal (γεννημένος το 1984) είναι κι αυτός επαγγελματίας ποδοσφαιριστής με θητεία στη Σπάρτα Πράγας, τη Μπάγερ του Λεβερκούζεν και τη Φενέρμπαχτσε.