Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2016

Υβ Τριαντάφυλλος

Ο Γάλλος κεντρικός επιθετικός Υβ Τριαντάφυλλος (Yves Triantafyllos), γεννήθηκε στις 27 Οκτωβρίου του 1948, στην Μοντμπρισόν της περιοχής Ροδανού-Άλπεων, κοντά στο Σεντ Ετιέν. Με ελληνικές ρίζες, θεωρείται ένας από τους καλύτερους επιθετικούς που πέρασαν από την Ελλάδα, καθώς πραγματοποίησε εκπληκτικές εμφανίσεις με την ομάδα του Ολυμπιακού, αλλά και της Καλλιθέας, πετυχαίνοντας συνολικά 88 γκολ σε 5 αγωνιστικές σεζόν. Θεωρείται από πολλούς ως ο καλύτερος επιθετικός που αγωνίστηκε στην Ελλάδα, στις αρχές της δεκαετίας του 1970.

Πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση ως επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, την περίοδο 1966/67 με την φανέλα της Σαιντ Ετιέν. Εναν χρόνο αργότερα, μεταπήδησε στην Τζόινβιλ, υπηρετώντας την στρατιωτική του θητεία, στην οποία έμεινε για δύο χρόνια, μεταξύ 1967 και 1969 και με την οποία κατάφερε να σκοράρει 25 γκολ σε 63 εμφανίσεις. Την περίοδο 1969/70, πήρε μεταγραφή για την Μπουλόν, στην οποία έμεινε για δύο αγωνιστικές σεζόν, πετυχαίνοντας 34 γκολ σε 55 εμφανίσεις, τερματίζοντας μάλιστα πρώτος σκόρερ στη Β’ Κατηγορία τη περίοδο 1970/71.

Το καλοκαίρι του 1971 αποφάσισε να αφήσει την Γαλλία και να αγωνιστεί στην Ελλάδα για χάρη του Ολυμπιακού Πειραιώς, στον οποίο έμεινε από το 1971 έως το 1974, πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις, πετυχαίνοντας προσωπικό ρεκόρ σκοραρίσματος (1972 με 19 γκολ σε 28 εμφανίσεις, το 1973 με 16 γκολ σε 30 εμφανίσεις και το 1974 με 23 γκολ σε 32 εμφανίσεις), με συνολικά 58 τέρματα σε 90 εμφανίσεις. Για τρεις σεζόν κέρδισε δύο τίτλους πρωταθλητή και ενός κυπελλούχου, το νταμπλ του 1973.

Έτη φωτός μπροστά, για το ελληνικό ποδόσφαιρο της εποχής του, άφησε το στίγμα του με τα γκολ και τη μπάλα που έπαιξε με την ομάδα του Πειραιά. Η ζωή του έγινε κινηματογραφική ταινία, γράφτηκε βιβλίο, το όνομά του δόθηκε σε πλοίο, σε άλογο του ιπποδρόμου (!!!), έγινε νούμερο σε θεατρικές παραστάσεις. Δεν ήταν λίγες φορές όπου ο γνωστός ηθοποιός Νίκος Σταυρίδης, γνωστός οπαδός του Ολυμπιακού, διέκοπτε σε διάφορα σημεία την παράσταση και αναφωνούσε μπροστά το κοινό.... «Υβ! Υβ! Υβ! ....»

Την περίοδο 1974/75, επέστρεψε στην Γαλλία και την Σαιντ Ετιέν, με την οποία, πέτυχε 13 γκολ σε 35 εμφανίσεις. Ήταν από τους πρωταγωνιστές του έπους της Σεντ Ετιέν, την περίοδο 1974/75, που οδήγησε πρώτς στον χαμένο ημιτελικό (0-0 και 0-2 με την Μπάγερν Μονάχου) του Κυπέλλου Πρωταθλητριών αυτής της σεζόν, αλλά και η συμμετοχή στον τελικό την επόμενη. Μάλιστα, ιστορικά για την Σεντ Ετιέν, η απαρχή αυτού του έπους θεωρείται ο επαναληπτικός της ήττας (1-4) και η ανατροπή με 5-1 επί της Χάιντουκ του Σπλιτ, στις 6 Νοεμβρίου του 1974, στον 2ο γύρο, τη φάση των 16. Ο Τριαντάφυλλος, μπήκε ως αλλαγή στο 79ο λεπτό, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στο 82ο και με γκολ δικό του στο 104ο της παράτασης, έδωσε την πρόκριση στους «Στεφανουά»!

Το 1975 μεταπήδησε στην Ναντ, με την οποία κατάφερε μέσα σε 3 αγωνιστικές σεζόν να πετύχει 9 τέρματα σε 31 εμφανίσεις,  ενώ κέρδισε ένα πρωτάθλημα Γαλλίας στο 1977. Το 1978, είχε ένα σύντομο πέρασμα από την Ρουέν, με την οποία πέτυχε 1 γκολ σε 10 εμφανίσεις βοηθώντας τη στην άνοδό της στην Α’ Κατηγορία. Το 1979, επέστρεψε στην Ελλάδα για λογαριασμό της Καλλιθέας, στην οποία έμεινε για 2 χρόνια, πετυχαίνοντας 30 γκολ σε 55 εμφανίσεις. Από το 1980 μέχρι και το 1982 αγωνιζόταν στην Ροάν, στην οποία και έκλεισε την καριέρα του.

Ο Τριαντάφυλλος συμμετείχε με την εθνική ομάδα της Γαλλίας στο τουρνουά ποδοσφαίρου των Ολυμπιακών Αγώνων του 1968 στο Μέξικο, αλλά χωρίς να πάρει συμμετοχή σε τέσσερα παιχνίδια. Στις 23 Μαρτίου του 1975, κατά τη διάρκεια ενός νικηφόρου φιλικού με 2-0 εναντίον της Ουγγαρίας, έκανε τη μοναδική του εμφάνιση για τη Γαλλία.