Τρίτη 10 Νοεμβρίου 2015

Γενς Λέμαν

Ο Γερμανός τερματοφύλακας Γενς Λέμαν (Jens Gerhard Lehmann), γεννήθηκε στις 10 Νοεμβρίου του 1969 στο Έσεν. Έχει αγωνιστεί στη Σάλκε, τη Μίλαν, τη Μπορούσια Ντόρτμουντ, την Άρσεναλ και τη Στουτγκάρδη, όπου και τελείωσε την καριέρα του το 2010. Το 1997, έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας που σκόραρε ποτέ σε αγώνα της Μπουντεσλίγκα. Την ίδια χρονιά ψηφίστηκε από την UEFA ως Τερματοφύλακας της Χρονιάς, κάτι που επανέλαβε τη σεζόν 2005/06. Συμμετείχε σε 3 Παγκόσμια Κύπελλα και ήταν βασικό μέλος της αήττητης ομάδας της Άρσεναλ, παίζοντας σε όλους τους αγώνες της, όταν αυτή κατέκτησε τον τίτλο, τη περίοδο 2003/04. Κατέχει το ρεκόρ του UEFA Champions League για τους περισσότερους συνεχόμενους καθαρούς αγώνες, μη δεχόμενος γκολ για 10 συνεχή παιχνίδια. Κατέχει όμως και το ρεκόρ αποβολών στη Ντόρτμουντ αλλά και για τερματοφύλακα στη Μπουντεσλίγκα γενικότερα, ενώ είναι επίσης ο πρώτος παίκτης -και μοναδικός γκολκίπερ- που αποβλήθηκε σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ! Υπήρξε άριστος και ως μαθητής, αλλά και φοιτητής, ενώ είναι πτυχιούχος στον τομέα των Οικονομικών του πανεπιστημίου του Μίνστερ. Η σύζυγός του είναι δασκάλα και έχουν 3 παιδιά.

Ξεκίνησε την καριέρα του, το 1988, στην Σάλκε, αγωνιζόμενος με τους «Μπλε» για 10 χρόνια. Σημείωσε το πρώτο του γκολ στις 12 Μαρτίου του 1995, σε μια νίκη 6-2 επί της Μόναχο 1860 στο 84ο λεπτό, πετυχαίνοντας το έκτο γκολ Σάλκε από το σημείο του πέναλτι. Το δεύτερο γκολ του ήταν όταν ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό, εναντίον της Μπορούσια Ντόρτμουντ στις 19 Δεκεμβρίου του 1997. Έγινε ο ήρωας της Σάλκε στον τελικό του Κυπέλλου UEFA του 1997, στη νίκη επί της Ίντερ, όταν απέκρουσε στην διαδικασία των πέναλτι, το σουτ του Ιβαν Ζαμοράνο (Iván Zamorano).

Το 1998 μεταγράφηκε στη Μίλαν, αλλά μετά από 6 μήνες γύρισε στη Γερμανία για λογαριασμό της Ντόρτμουντ. Κατέκτησε μαζί της τον τίτλο του Πρωταθλητή της περιόδου 2001/02, φτάνοντας και στον τελικό του Κυπέλλου UEFA, όπου έχασαν τον τίτλο από την Φέγενορντ.  Για την ίδια περίοδο, κατέχει μέχρι σήμερα το ρεκόρ με τις περισσότερες κόκκινες κάρτες στην ιστορία της Μπορούσια Ντόρτμουντ, καθώς και για τη θέση του τερματοφύλακα στην ιστορία της της γερμανικής Μπουντεσλίγκα!

Την επόμενη σεζόν και ύστερα από μια μέτρια περίοδο του ίδιου και της ομάδας, μεταγράφηκε το 2003 στην Άρσεναλ, όπου ήταν ο βασικός γκολκίπερ του αήττητου πρωταθλήματος του λονδρέζικου συλλόγου το 2003/04. Την επόμενη χρονιά, γενικά μέτρια, βοήθησε αποφασιστικά στην κατάκτηση του Κυπέλλου, αποκρούοντας το πέναλτι του Πολ Σκόουλς (Paul Scholes), στον τελικό με την Γιουνάιτεντ. Την περίοδο 2005/06, έφτασε στο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, διατηρώντας ενδιάμεσα την εστία του απαραβίαστη για 10 συνεχόμενους αγώνες!

Το ρεκόρ ξεκίνησε στις 22 Μαρτίου του 2005, όταν και δέχτηκε γκολ από τον Χασάν Σαλιχάμιτζιτς (Hasan Salihamidžić) της Μπάγερν Μονάχου, στο 64ο  λεπτό. Διατήρησε καθαρή την εστία του και την περίοδο 2005/06, με αποκορύφωμα την απόκρουση σε πέναλτι του Χουάν Ρομάν Ρικέλμε (Juan Román Riquelme), στο 89ο λεπτό του ημιτελικού με την Βιγιαρεάλ. Στον τελικό με την Μπαρτσελόνα, αποβλήθηκε για επαγγελματικό φάουλ στον Σάμουελ Ετό (Samuel Eto'o), στο 18ο λεπτό, καθιστώντας τον  πρώτο παίκτη και μοναδικό τερματοφύλακα που αποβάλλεται σε τελικό Κυπέλλου Πρωταθλητριών / Τσάμπιονς Λιγκ! Αυτό δεν τον εμπόδισε απ’ το να ονομαστεί Τερματοφύλακας της χρονιάς για το Τσάμπιονς Λιγκ της σεζόν 2005/06. Το αξιοσημείωτο ρεκόρ των 853 λεπτών τελικά έληξε στις 13 Σεπτεμβρίου του 2006, από γκολ του Μπουμπακάρ Σανογκό (Boubacar Sanogo) του Αμβούργου, ο οποίος σκόραρε ένα γκολ στο 89ο λεπτό στον αγώνα για τη φάση των ομίλων της σεζόν 2006/07. Η τελευταία του περίοδος ήταν η 2007/08, όταν και στο τέλος της έφυγε για την Στουτγάρδη, εν μέσω αποθέωσης.

Μετά από 2 χρόνια στον γερμανικό σύλλογο, αποφάσισε να αποσυρθεί. Ωστόσο, το 2011, στις 14 Μαρτίου και με δεδομένους τους τραυματισμούς και των 3 τερματοφυλάκων της Άρσεναλ (!!!), κλήθηκε από τον Αρσέν Βενγκέρ (Arsène Wenger) σε βοήθεια, την οποία και πρόσφερε με 5μηνο συμβόλαιο! Κατά την διάρκεια αυτού του διαστήματος, έκανε την 200η εμφάνισή του και παράλληλα έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία παίκτης της Άρσεναλ στην Πρέμιερ Λιγκ (42 χρονών)!

Με την εθνική Γερμανίας έπαιξε το πρώτο του παιχνίδι, τον Φεβρουάριο του 1998 εναντίον του Ομάν. Έπαιξε σε 61 αγώνες με τα «πάντσερ», κυρίως φιλικά. Βασικός αγωνίστηκε όταν εγκατέλειψε ο Όλιβερ Καν (Oliver Rolf Kahn). Ήταν ο βασικός τερματοφύλακας της εθνικής Γερμανίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2006 και έγινε ήρωας στον προημιτελικό με την Αργεντινή, όταν απέκρουσε στην διαδικασία των πέναλτι, τα σουτ των Ρομπέρτο Αγιάλα (Roberto Fabián Ayala) και Εστεμπάν Καμπιάσο (Esteban Matías Cambiasso Deleau). Στον περίφημο ημιτελικό στο Βεστφάλεν του Ντόρτμουντ, ηττήθηκε από την Ιταλία, με γκολ από τον Φάμπιο Γκρόσο (Fabio Grosso) και τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο (Alessandro Del Piero), στο 118ο  και στο 120ο λεπτό της παράτασης. Αγωνίστηκε σε όλους τους αγώνες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2008 μέχρι και τον τελικό όπου ηττήθηκαν από την Ισπανία. Στο τέλος αυτού του τουρνουά, αποσύρθηκε και από την εθνική ομάδα.

Υπήρξε άριστος μαθητής και φοιτητής. Είναι πτυχιούχος Οικονομικών του πανεπιστημίου του Μίνστερ. Η σύζυγός του είναι δασκάλα και έχουν 3 παιδιά. Συμμετέχει σε εκπομπές ποδοσφαιρικού περιεχομένου και σε πάρα πολλά φιλανθρωπικά γεγονότα. Είναι μέλος του διοικητικού συμβουλίου του ποδοσφαιρικού συλλόγου Stiftung Jugendfußball, που ιδρύθηκε το 2000 με πρωτοβουλία του Γιούργκεν Κλίνσμαν. Ενεργεί επίσης ως πρεσβευτής του ιδρύματος Power-Child Campus από την Νότια Αφρική, το οποίο υποστηρίζει τα παιδιά που πλήττονται από τον ιό HIV. Συμμετείχε στον αγώνα ποδοσφαίρου Soccer Aid στις 6 Ιουνίου του 2010 για την ενίσχυση της UNICEF.

PALMARES

Περίοδος: Σύλλογος (Club), Συμμετοχές (Γκολ)

Επαγγελματική καριέρα

• 1988–1998: Fußballclub Gelsenkirchen-Schalke, 274 (2)
  • 1998/99: Associazione Calcio Milan, 5 (0)
  • 1999–2003: Ballspielverein Borussia 09 Dortmund, 129 (0)
  • 2003–2008: Arsenal Football Club, 148 (0)
  • 2008–2010: Verein für Bewegungsspiele Stuttgart 1893, 65 (0)
  • 2011: Arsenal Football Club, 1 (0)
Σύνολο καριέρας: 622 (2)

Διεθνής

• 1989/90: Εθνική Ελπίδων Δυτικής Γερμανίας, 6 (0)

Προσωπικές Διακρίσεις
  • Τερματοφύλακας της Χρονιάς για την UEFA (UEFA Goalkeeper of the Year): 2 (1997, 2006)